Demet Akbağ: Türk sinemasına başka bir kapı açtım

Demet Akbağ: Türk sinemasına başka bir kapı açtım

Magazin -

 Vizontele’den bu yana sinemada bir Demet Akbağ fırtınası esiyor. Son 17 yılda en fazla başrolde oynayan oyuncu olan; binlerce oyun ve 16 dizide başrol oynamasının yanı sıra oyuncular Sendikası’nın başkan olan Akbağ hakkında merak edilenleri HT'den Mehmet Çalışkan'a anlattı. 

2017’de Türk filmlerinin izleyici sayısı %29.7 arttı. Sizce ne yapıldı da böyle bir artış görüldü? 

Uzun süredir Türk filmlerine küs olan izleyiciler, iyi filmler sayesinde barıştığı Türk sinemasına her geçen gün daha çok sahip çıkıyor. İzleyici sayısının her yıl artmasının nedeni budur. 

Barışma sürecinin ‘Vizontele’ ile başladığını düşünüyorum. Siz? 

Ondan önce ‘Eşkıya’ vardı ama sonrasında Türk sineması akıp gitmedi, coşmadı. ‘Vizontele’den sonrasına bakacak olursak film sayısı da izleyici sayısı da müthiş bir artış gösterdi. Şimdi bunu benim de rol aldığım film diye şey demek istemiyorum ama evet, senin de düşündüğü gibi barışma süreci ‘Vizontele’ ile başlamıştır. İzleyicinin iyi yazılmış, iyi çekilmiş, çok emek verilmiş düzgün bir hikâyeyi izleme açlığı ‘Vizontele’nin önayak olduğu dönemdeki filmlerle bastırıldı. İyi işin para kazandırdığı da görülünce yapımcılara cesaret geldi. Hal öyle olunca birçok yetenekli senarist kendini gösterme olanağı buldu, oyuncuları ayrı bir heyecan sardı. Bütün bunların sonucunda da sektör canlandı. Şimdi de ABD’li büyük film şirketleri Türk filmlerine ortak olmaya başladı. 

Ne yapılması gerekir ki izleyicinin ilgisi böyle devam etsin? 

Sektördeki herkesin kendisini her daim geliştirmeye devam etmesi gerekir. Kişiler kendilerini geliştirdikçe, ufuklarını genişlettikçe kalite daha da artacaktır. Dün yaptıklarımızı beğenmeyerek yarın daha iyisini yapmanın peşine düşmeliyiz. Kalitesiz filmler izleyiciyi bir küstürür ki bir daha toparlamamız çok uzun zaman alır. Dikkat edilirse 2001’den bu yana Star Wars, ‘Avatar’, Karayip Korsanları’, ‘Hızlı ve Öfkeli’ gibi büyük yapımların dünyada yerel yapımları geçip birinci olmadığı tek ülke Türkiye. Hep Türk filmleri birinci oluyor. Bu başarıyı devam ettirerek korumalıyız.

Türk sinemasına katkınızın ne kadar olduğunu söylersiniz? 

Karakter oyunculuğunun yolunu biraz daha açtığımı düşünüyorum. Hep başrolünde güzel kadınların, yakışıklı erkeklerin olduğu filmlerin değil de karakter oyuncuların da başrolde olduğu, farklı hikâyelerin de lokomotif olabileceğini, iyi iş yapabileceğini göstererek o türdeki filmlerin önünü açtığımı da düşünüyorum ben. Çünkü yaşım gereği başrolde oynamak hakikaten zordur. Ayrıca kadınlar için zor bir tür olan komedide başrol oynamak daha da zordur. Sanıyorum belli bir yaşta hem de komedide başrol oynayarak elde ettiğim başarıyla Türk sinemasına başka bir kapı açtım. 

Son 17 yılda en çok başrol oynayan kadın oyuncusunuz... 

Demek ki benim de günüm 40 yaşından sonra başlayacakmış. Ben de hakkımda ‘Bir mecmuanın açtığı yarışmayla sinema hayatına başladı’ denmesini isterdim ama olmadı.

Sinemaya geçişiniz neden bu kadar uzun sürdü? Sizden mi yoksa sektörden mi kaynaklandı? 

‘Vizontele’den önce sadece ‘Davacı’ ile ‘Tersine Dünya’da rol aldım. O dönemlerde Türk filmlerinin sayısı ne kadardı ki? Senaryoları daha edebi olan, kadın hikâyelerinin olduğu bir Atıf Yılmaz dönemi yaşanıyordu. O dönemin oyuncuları da Müjde Ar, Zuhal Olcay, Nur Sürer’di. Atıf Yılmaz’ın döneminden sonra da bir suskunluk dönemine girildi. O suskunluk döneminden sonraki dönemde karakter oyuncuları üzerine de senaryo yazılıp filmlerde başrol verilmesinin artmasında payım olduğunu düşünüyorum. Eskiden bir oyuncunun çok yönlü olması gibi bir durum yoktu. Ünlülerin kategorisi çok karışık olmamalıydı. Yeni bir ünlü kadın hem seksi, hem güzel hem sempatik hem de yetenekli olarak kabul edilmezdi. 

Kadın komedyenlerin artması, hatta onların senaryo yazıp bir de yönetmenlik yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Çok seviniyorum. Gupse’nin yazması, oynaması ve yönetmesi gerçekten gurur verici. Sinema adına çok güzel bir gelişme. Bir oyuncunun yazabilmesini ve yönetebilmesini takdir ediyorum ve bu yöndeki her girişimi sonuna kadar destekliyorum. Dünya oraya doğru gidiyor. Bizim de bu konuda dünyayla eşzamanlı davranmamız alkışlanacak bir hareket. Örneğin ‘Deliha 2’de Gupse sadece oyuncu olsaydı o film Gupse’nin filmi olur muydu? 

O kadar deneyime ve bilgi birikimine rağmen siz neden yazmıyor ve yönetmiyorsunuz? 

Çünkü Demet Akbağ korkak. Biraz daha cesaretli olmam lazım. Ben hakikaten kendime güvenemiyorum. Bir şeyler yazmaya başlıyorum ama onu tamamlayıp insanlara sunmaya korkuyorum. Cesaretlerinden dolayı yazan ve yöneten arkadaşlarımı da alkışlıyorum. 

‘Aynı geminin içindeyiz’ 

Oyuncular Sendikası’na neden başkan oldunuz? 

Sağolsunlar, kimsenin itiraz edemeyeceği, herkesin kucaklayacağı bir isim olması noktasında benim üzerimde hemfikir olmuşlar. Hepimizin oyuncular sendikası üyesi olarak bir karta sahip olmamız mesleğimizin tescilidir. Birçok gelişmiş ülkede sendika kartı olmayanı oyuncudan saymayıp yapımcılar kesinlikle iş vermiyor.

Videolar


 • İDO TATLISES Burcu İle Acı Kahve'ye Konuk Oldu!
  İDO TATLISES Burcu İle Acı Kahve'ye Konuk Oldu!
 • İDO TATLISES Burcu İle Acı Kahve'ye Konuk Oldu!
  İDO TATLISES Burcu İle Acı Kahve'ye Konuk Oldu!
 • KUSUM AYDIN MASTER piyasadan sildiler
  KUSUM AYDIN MASTER piyasadan sildiler
 • SONER ARICA Burcu İle Acı Kahve'ye Konuk Oldu!
  SONER ARICA Burcu İle Acı Kahve'ye Konuk Oldu!

Burçlar

news-item-cover
Koç
21 Mart - 20 Nisan
Günün çoğunluğunda iyimser bir enerji hakim. Yöneticinizle konuşmak için ideal bir gün. Çözüm odaklı ve sizin tarafınıza olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Önemli iş görüşmeleriniz, toplantılarınız varsa güzel neticeler alabilirsiniz. Geleceğinize etki edecek net kararlar alabilirsiniz. Belki bu bir yatırım olur ya da hep sahip olmak istediğiniz şey için eyleme geçmek olabilir. 21:33 itibariyle Ay boşluğa giriyor. Bu saate kadar önemli işlerinizi halletmenizi tavsiye ederim.

news-item-cover
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
Bugün pozitif gelişmelere hazır olun. Sizi mutlu edecek haberler alabilirsiniz. İyimser bir ruh halindesiniz. Eğitimleriniz, seyahatleriniz, yurt dışı bağlantılı işleriniz gündeminizde olabilir. Bu konularla ilgili başvuru yapmak için ideal bir gündesiniz. Ay, 21:33’te boşluğa giriyor. Bu saat itibariyle yeni bir şeye başlamayın. Astroloji, felsefe gibi evreni anlamaya yönelik konularla ilgili araştırmalar yapmak zihninize iyi gelecektir. Araştırmacı yönünüz devreye girecektir.

news-item-cover
İkizler
21 Mayıs - 20 Haziran
Günün genelinde kendinizi düşük enerjili hissedebilirsiniz. Melankolik bir ruh haline sahip olabilirsiniz. Sağlığınızda ufak problemler olabilir. Geçmişteki ilişkilerinizden biri tekrardan sizinle iletişim kurmak isteyebilir. Ay’ın boşlukta seyredeceği 21:33 saatinden sonra kişisel gelişim çalışmaları yapmanız bu düşük enerjili halinize iyi gelebilir. Ertesi gün Ay’ın sizin burcunuza geçeceği zamana kadar yeni bir eyleme geçmemenizi öneririm.

news-item-cover
Yengeç
21 Haziran - 22 Temmuz
Bulunduğunuz ortamda başarılarınızın konuşulacağı bir gün yaşayabilirsiniz. Şansınız bugün de açık, önemli projeler için eyleme geçebilirsiniz. Dostlarınızın desteğiyle sorun yaşadığınız konuları atlatabilirsiniz. Sosyal yardım kuruluşlarında görev alabilirsiniz. 21:33’te Ay boşluğa giriyor. Bu saatten sonra yapacağınız işlerde aksaklıklar yaşanabilir. Özellikle evlilik ve ilişki hayatınızda biraz sabretmelisiniz. Ertesi gün sorunlarınızı çözmek için harekete geçebilirsiniz.

news-item-cover
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
İşinizde yoğun ve tempolu bir gün sizleri bekliyor. Toplantılarınızı, önemli görüşmelerinizi yapmak için ideal bir gündesiniz. Olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Yöneticinizle konuşmak istiyorsanız bugünü tercih edin. Beklediğiniz yönde gelişmelerle yanından ayrılabilirsiniz. Ay’ın boşlukta ilerlemeye başlayacağı 21:33’ten sonra kariyerinizle ilgili görüşmeleri ve işleri yapmamanız iyi olacaktır. Başladığınız işi bitirmekte zorlanabilirsiniz. Gönderilen mesajlar ya da mailler havada kalabilir.

news-item-cover
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Güne başladığınızda aklınızda birçok plan olabilir. Seyahat, eğitim, yurt dışı ve hukuki konularınıza vakit ayırabilirsiniz. Yeni bir eğitime başlayabilirsiniz. Beklediğiniz haberler varsa bugün olumlu gelişmeleri yaşayabilirsiniz. Saatler 21:33 olduğunda Ay boşluğa girmiş olacak. Bu süreden sonra herhangi yeni bir plan ya da iş yapmayın. Özellikle internet üzerinden seyahat, yurt dışı ve eğitim başvurularınızı ertesi güne bırakın. İşlemleriniz askıda kalabilir.

news-item-cover
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Parayla ilgili işlemlerinizin gündemde olacağı bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi garanti altına almak için yeni bir yatırım fikrine sıcak bakabilirsiniz. Fakat unutmayın ki yatırımı yaparken borçlanacağınız tutarı ödeyebilecek gücünüz olsun. Ailenizden de maddi destek görebilirsiniz. Ay, saat 21:33 itibariyle boşlukta seyrine devam edecek. Bu saatten sonra internet üzerinden para işlemlerinizi yapmamanızı öneririm. Huzurlu bir akşam sizleri bekliyor. Ailenize vakit ayırmak size iyi gelecektir.

news-item-cover
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Günün büyük çoğunluğunda partnerinize odaklanabilirsiniz. Onunla beraber planlar yapabilirsiniz. Ciddi bir konu konuşmak için ideal bir gündesiniz. İlişkinizi resmiyete taşımak isteyebilirsiniz. Evliliğinde sorun olanlar varsa bugün olumlu bir enerji alıyorsunuz. Sorun her ne ise sakince çözebilirsiniz. Ortak iş açmışlar varsa bugün çok güzel projeler karşınıza gelebilir. 21:33’te boşlukta ilerlemeye başlayan Ay, özellikle gönül ilişkilerinizde biraz anlaşmazlıklar yaratabilir. Attığınız mesaj gitmeyebilir. Yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir.

news-item-cover
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Düne nazaran daha zinde ve enerjik bir ruh hali sizleri bekliyor. Sağlığınızda düzelmeler yaşayabilirsiniz. İlacınızı ve tedavinizi aksatmayın. Duygusal yaşantınızda da artık kararlar alma vakti. Kafa karışıklığınız yerini ne istediğini bilen kendine güvenen bir ruh haline bırakıyor. İş hayatınızda da yoğun olabilirsiniz. Altınızda çalışan kişilerle üst-alt ilişkisini iyi kurmaya çalışın. Saat 21:33 itibariye Ay boşluğa giriyor. Bu saatten sonra hem kariyer hem duygusal hayatınızla ilgili eyleme geçmeyin. Ters gidebilir.

news-item-cover
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Çocuğunuz ve aşk yaşamınızın ön planda olduğu bir güne başlıyorsunuz. Çocuğunuzla ilgili hayırlı haberler alabilirsiniz. Aşk hayatınız hareketleniyor. Hala şansınız çok açık, eyleme geçmediyseniz artık karşı tarafa açılmanın vakti geldi. İlişkinizde de romantik dakikalar yaşayabilirsiniz. Saatler 21:33’ü gösterdiğinde, Ay boşlukta hareketine devam ediyor olacak. Bu zaman dilimiyle beraber duygusal hayatınızdaki konularda sonuç alamayabilirsiniz. Şansınız açıkken gündüz saatlerini değerlendirmenizi öneririm.

news-item-cover
Kova
21 Ocak - 18 Şubat
Evinizde değişiklikler yapmak istiyorsanız bugün harekete geçebilirsiniz. Aile içinde almanız gereken kararlar olabilir. Özellikle geçmişte sizi ve ailenizi üzen şeyleri tekrardan yaşamamak için insanlarla aranıza seviye koyabilirsiniz. Sağlığınız biraz daha iyiye gidiyor. Fakat tedbiri elden bırakmayın. 21:33 itibariyle Ay boşlukta hareketine devam edecek. Bu zaman diliminden sonra evinizin içinde riskli işlere girişmeyin. Aksilikler, küçük kazalar yaşanabilir.

news-item-cover
Balık
19 Şubat - 20 Mart
Güne başladığınızda hayallerinizi eyleme dökmek için çok güzel bir enerji var. Bugün uzun zamandır ertelediğiniz ne varsa onu yapın. Hedefinize erişmek için şansınız açık. Günün genelinde kardeş veya akrabalarınızla ilgili haberler alabilirsiniz. Ay, 21:33’te boşlukta hareketine devam ediyor olacak. Bu zaman dilimiyle beraber işinizde özel yaşantınızda yeni bir şeye başlamayın. Kitap okumak, bir şeyler yazmak hem sizi sakinleştirecek hem de huzurlu bir akşam geçirmenizi sağlayacaktır.