BABALAR İKİYE AYRILIR. SORUMLU ve SORUNLU BABALAR…

BABALAR İKİYE AYRILIR. SORUMLU ve SORUNLU BABALAR…

Yaşam -

Baba olmak, iyi insan olmaya çalışmak gibi. Tecrübe ederek öğreniliyor. Yaşayarak öğreniliyor. Oğlum şurdan bi’ kilo iyi yerinden “babalık” tart denilmiyor. Benim babam şöyleydi, böyleydi biz böyle gördük, cümlesi bit pazarına bile sığmıyor. Adının önüne en etkili ünvan da gelse baba olmaya katkı sağlamıyor. Zaten dünyanın en ucuz hiç maliyetsiz işi baba olmak. Biraz şehvet, bir kaç damla döl. Maliyeti yok yani. 

Çocuk olmuş, genç olmuş, okullar bitirmiş, master yapmış, her yaşında gelecek yıllları için sürekli hayaller kurmuş, beynini, aklını, maddi gücünü örgütlemiş ve her şeyi yaşamak için tüm imkanlara erişmiş ama o da ne sen babasın diyen bir bariyer. Üstelik vatan toprağı kadar kutsal geçilmez bariyer. 

Toplumda rolü belirlenmiş babanın, evin direği, ailenin reisi. O adam benim babam denmiş. O yüzden önce evdekilerin tüm sorumluğu sekiz köşeli kaskete sığmalı! Çatının altında kim varsa önce onlar mutlu olmalı. Tatile evlatlar gitmeli. En son moda giysileri onlar almalı. Devlet okulları da ne? Onlar kolejlerde okumalı. Hatta baba, kredi ile falan ev almalı, araba almalı ki evlatlarına evler, arabalar ve yüklü miras bıraksın! Baba evlatları için yaşasın. Yani baba denilen “erkek”, “adam” evleninceye kadar ne yaşadıysa yaşadı ve hayatı orada kalmalı. Neden? Çünkü o baba! Dünya turu hayallerini, karavan almayı, sahil kasabasında bir oda evde yaşama hevesini unutmalı. Bir de son nefesine kadar annelerini çok sevmeli. Annelerini hiç üzmemeli. Olur da boşanırsa o baba dünyanın en günahkârı! Selam bile verilmemeli. Hırs ve kin her şartta ve ortamda kusulmalı. Neden? Çünkü o baba! Baba, yaşına bakmıyorsun der çocuklar! Yaş ne yavrum diye sorsan falanca amca, filanca amcayı örnek gösteririverirler. Baba yanlışlıkla falancanın oğlu şunu başarmış dediğinde “sur” üflenir, babanın küçük kıyameti kopuverir! 

Elleri nasırlı bir baba her şeyinden kısar şehirde okuyan kızına binbir yoklukla harçlık yollar, kızımız mekanlarda salınır. O nasırlı baba ile bir fotoğraf koymaz instogromono! Zirâ fakirlik ve emekçilik ayıptır bizim ülkemizde. Baba yere düşen her ter damlasından gurur duyar. Çünkü çocuğu onun yapamadığını yapacaktır. Okuyacaktır! 

Baba olmak zor elbette. Yıllardır geceleri radyo programımdan biliyorum. Baba olamamış çok erkek var. Kızlarının “gözlerine ve sözlerine nem düşüren” çok adam var. Nefretle babalarını anlatan kadın dinleyicilerimden biliyorum. Örneklendirme yazsam siz de aynı cümleleri kurarsınız, kız 27 yaşında, adam evlenmiş yeni eşine kızını söylememiş! Kızı yok hükmünde. Adam yeni evlenmiş “canparem” diye “yeni” kadınla yaptığı çocuğunu paylaşıyor! Önceki eşinden olan n’oldu birader? Örneklerim çok ama ben “kötü örnek, örnek olmamalı” diyenlerdenim. Yetmiş yaşında yeniden evleniyor ama dengeyi kuramıyor. Evlatları uzak olsun varsın hatta keşke nüfus kaydından düşse, o nasılsa “yeni kadının eteğinin altına saklanıyor.” 

Nerden tutsan tutarsız.

Sanırım her şeyin başı insan olmak! Zarif olmak. İnce düşünebilmek. Baba olmak kolay. Maliyetsiz. Üstelik çokta zevkli bi’şey. Evlat gibi değil, eş gibi değil, baba gibi değil insan gibi yaşamak ve davranmak çözüme daha yakın. Ahlakî ve insanî değerlerle yaşamak sanki daha bi kulağa hoş geliyor. 

O yüzden sonradan edinilen baba sıfatını unutun. 

Ne der kainatın efendisi “kendi nefsin için istemediğini başkası için isteme.” Nefis için baba, anne, kardeş, evlat farketmez. Nefis, kelepçeli bir haydut! 

Babalar da insan “abartmayın!” 

Saygıda, sevgide ve hürmette kusur etmeyelim kâfî, çünkü duaları “peygamberden sonra geliyor!” Emir büyük yerden. 

Baba olmak zor, insan olmak kolay.

Videolar


  • Hakan Şimşek - Pire (Uğur Bozdağ Remix)
    Hakan Şimşek - Pire (Uğur Bozdağ Remix)
  • Cem Kılıç Radyo Ritim'e konuk oluyor!
    Cem Kılıç Radyo Ritim'e konuk oluyor!
  • Funda Arar'ın Radyo Ritim Ziyareti www.seninritmin.com
    Funda Arar'ın Radyo Ritim Ziyareti www.seninritmin.com

Burçlar

news-item-cover
Koç
21 Mart - 20 Nisan
Sevgili Koçlar, Saat 07:30 Ay-Satürn görünüm etkisinde bir yandan sorumluluklar ağır basıyor, diğer taraftan arzularımıza uygun hareket etmek istiyoruz. Ancak öncelikli işlerimize ağırlık vermemizde yarar var. Sağduyulu ve olgun davranmalıyız. Saat 19:26 Ay-Merkür görünümü, yoğun iletişimin göstergesidir. Konuşmak, yazışmak, haberleşmek, iş hayatında, ailevi konularda bir hayli etkili olacak.

news-item-cover
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
Sevgili Boğalar, Saat 07:30 Ay-Satürn görünüm etkisinde bir şeylere kızarız, içerleriz ancak duygularımızı belli etmemeye çalışırız. Bu kolay değildir. Hani içi seni yakar, dışı beni derler ya, aynen böyle bir ruh hali üstümüzde hakimdir. Saat 19:26 Ay-Merkür görünümü, meseleleri derinlikli bir şekilde ele almak, geri planda yapılacak işleri bitirmek, mali konular üzerinde düşünmek yönünde etkilidir. Fakat çok dikkatli bir şekilde hareket etmek, kiminle ne konuştuğumuzu bilmek lazımdır.

news-item-cover
İkizler
21 Mayıs - 20 Haziran
Sevgili İkizler, Saat 07:30 Ay-Satürn görünüm etkisinde parasal sıkışıklığa çözüm bulmaya çalışırız. Bir şeyleri halledebilmek, ilerlemek için mücadele veririz. Saat 19:26 Ay-Merkür görünümü, cesaretlilik, çabuk harekete geçmek, hızlanmak yönünde olumludur. İlişkilerde çiftlerin birbirini motive edici tarzda konuşmanız gayet yararlıdır. İletişim trafiğiniz yine yoğun olacaktır.

news-item-cover
Yengeç
21 Haziran - 22 Temmuz
Sevgili Yengeçler, Saat 07:30 Ay-Satürn görünümü, başkalarının üstümüzdeki etkisi canımızı sıkar. Bir yandan kendimizi güçlü bir şekilde ifade etmeye, isteklerimizi elde etmeye çalışırken, en yakınımızdaki kişilerin üstümüze gelmesi rahatsız edicidir. Saat 19:26 Ay-Merkür görünümü, sorumluluklardan uzaklaşma arzumuzu bir hayli yükseltiyor. Her kafadan ayrı bir ses çıkınca doğal olarak işler uzuyor, bitirilmesi gerekenler telaş yaratıyor.

news-item-cover
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Sevgili Aslanlar, Saat 07:30 Ay-Satürn görünümü, özgür olmak, dilediğimiz gibi kendimizi ifade etmek isterken, yapmak zorunda kaldığımız işler canımızı sıkabilir. Saat 19:26 Ay-Merkür görünümünde haberler alabiliriz, çocuklarımız ve sevgilimizle iletişim ön plandadır.

news-item-cover
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Sevgili Başaklar, Saat 07:30 Ay-Satürn görünümü, kendi isteklerini bize dayatmaya çalışan kişiler yüzünden sıkılmamıza yol açar. Oysaki siz, zaten sorumluluklarınızı bilen kişilersiniz. Bu kadar bencil olmalarına kızarsınız. Saat 19:26 Ay-Merkür görünümü, hesap işlerimizi dikkatli bir şekilde gözden geçirelim. Gecikme veya yanlışlıklar olabilir. Ailemizi ilgilendiren konular üzerinde duracağız.

news-item-cover
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Sevgili Teraziler, Saat 07:30 Ay-Satürn görünümü, başkalarının sürekli kendi isteklerini size dayatması canınızı sıkar. Oysaki siz yaşamak, canlanmak, huzur bulmaktan yanasınız. Bu saatlerde sabırlı olmakta zorlanırsınız. Saat 19:26 Ay-Merkür görünümü, işlerimizi çabucak bitirmek gerekiyor. Birileri acele eder, başkaları anlayışlı davranmaz. Biz dikkatli olalım.

news-item-cover
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Sevgili Akrepler, Saat 07:30 Ay-Satürn görünümü, birilerinin düşüncesizliği yüzünden canınızın sıkılmasına yol açar. Mecburen işleri yoluna koymak zorunda kalırsınız. Saat 19:26 Ay-Merkür görünümünde, insanlarla anlaşmak, mali konularla uğraşmak bizi yorabilir. Etrafımızdaki kişiler bir an önce işleri görülsün isteyebilirler. Anlayışlı davranmamaları halinde kendimizi zor tutarız.

news-item-cover
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Sevgili Yaylar, Saat 07:30 Ay-Satürn görünümü, gönlünüzce yaşamak isterken, sorumluluklar ağır basar. Paranın önemi kendini yine hatırlatır. Ödemeler, ihtiyaçlar derken hayat gelip geçiyor diye düşünürsünüz. Tabii ki bir şeylere sabır göstermek kolay değildir. Saat 19:26 Ay-Merkür görünüm etkisinde, aşkta isteklerini kabul ettiren kişi olmak isteriz. Güzel bir şeyler duymak, yaşamak arzumuz yoğun olacak.

news-item-cover
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Sevgili Oğlaklar, Saat 07:30 Ay-Satürn görünüm etkisinde, birileri sadece kendini düşünüyor, size destek olmuyorsa, sorumsuz davranıyorsa canınız sıkılır. Doğal olarak tepkisel davranırsınız. Saat 19:26 Ay-Merkür görünümü, geri planda halledilmesi gereken işlerin göstergesidir. Ailevi meselelerde sözümüz dinlensin isteriz.

news-item-cover
Kova
21 Ocak - 18 Şubat
Sevgili Kovalar, Saat 07:30 Ay-Satürn görünümü, fikirlerinizi kendinize güvenerek ortaya koymanızı ve kişisel anlamda özgürce hareket etmenizi sağlayıcıdır. Ayrıca organizasyon, faaliyet, aktiviteler, bir çok insanla bir araya gelmek, bildiklerinizi paylaşmak, start vermek gibi konularda sizi destekleyicidir. Saat 19:26 Ay-Merkür görünümünde, işlerimizi hızlı bir şekilde yapmak isteyeceğiz. Ancak şartları da göz önüne almamız yararlı olur. İş görüşmeleri, sosyal ilişkiler, etrafınızla bağlantınız yoğun olacak.

news-item-cover
Balık
19 Şubat - 20 Mart
Sevgili Balıklar, Saat 07:30 Ay-Satürn görünümü, para kazanmak amaçlı verilen mücadelenin göstergesidir. Evdeki hesap çarşıya uymadığında, zorluklara sabır göstermeniz kolay olmaz. Saat 19:26 Ay-Merkür görünümü, bir yanıyla insanlarla fikir alışverişinde bulunmamız ancak diğer yanıyla farklı bir sohbet arayışımızın simgesi. Güzel bir şeyler duymaktan yanayız. Ancak sıradan olmamalı ve bizde olumlu hisler uyandırmalı. Beklentimiz bu yönde olacak.