BAHAR YORGUNLUĞUNU YOK EDELİM

BAHAR YORGUNLUĞUNU YOK EDELİM

Yaşam -

Baharın aydınlık yüzü ve insanı harekete geçiren enerjisi, pozitif hissetmemizi sağlıyor. Bu mevsimin yiyecekleri de bu konuda yanımızda olup tazelenip temizlenmemize yardımcı oluyor.

BASİT YEMEKLER HAZIRLAYALIM 

Kışın tükettiğiniz ağır yemeklerden sonra, baharda çabuk hazırlanan ve bu sebeple başka şeylere daha çok vakit ayırmanızı sağlayacak yiyecekler tüketin. Haşlama et, taze sebzeler, leziz salatalar ve sıvı alımınızı da artıran çorbalar hafifleyen havalarda tüketmek için en iyi seçenekler arasında yer alıyor. 

YAĞ YAKIMI ÖNEMLİ 

Yağlı yiyeceklerin sindiriminde karaciğer ve safra kesesine büyük rol düşer. Ne kadar sağlıklı bir karaciğeriniz varsa, yağ yakımınız da o denli rahat olur. Yağ tüketimini azaltmanız, yağlardan kurtulmanız açısından büyük önem taşır. Bu süreçte zeytinyağı ve üzüm çekirdeği yağı tüketmeniz yararınıza olur. Rafine edilmiş veya işlenmiş besinler tükettiğinizde vücudun fabrikası ve kısmi arıtma tesisi olan karaciğer yorulur. 

SEÇİMLER BİRAZ DEĞİŞSİN 

Sürekli aynı tarzda beslenmek ya da sınırlı besin çeşitliliği kilo vermeyi zorlaştırır. Her besinin muadili olsa da, kimi zamanda kalori dağılımında yüzde 43 oranında protein, yüksek oranda vitamin ve mineral içeren filizleri (yonca filizi, soya filizi, ayçiçeği filizi) ya da çeşitli yeşilliklileri tercih edin. Salatalarınızı etle değil, haşlama kurubaklagil ve esansiyel yağ asidi zengini meyvelerle tatlandırın. Bebek ıspanak, karahindiba, su teresi ve pancar yeşilliklerini de kullanabilirsiniz. Bu tarz yeşillikler karaciğerinize fayda sağlar. 

 EKŞİ GIDALAR OLMAZSA OLMAZ 

Isırgan, dereotu, taze soğan, sarımsak, turp, yeşil elma, turşu, sirke, limon, karahindiba, kuzukulağı, rezene, kuşkonmaz, brokoli, karnabahar, kinoa gibi buruk, ekşi tada sahip yiyecekler yağların parçalanmasına yardım eder ve depresyonla savaşır. 

ALERJİYE AMAN DİKKAT 

Mevsim geçişlerinde çoğaldığı görülen alerjik semptomlara karşı beslenmenizde probiyotik kaynağı yoğurt, kefir gibi besinlerin tüketimine yer verin. Çünkü bu tarz besinlerin düzenleyici fonksiyonu olan T hücre yüzdesini artırarak toleransı yükselttiği saptanmıştır. Ayrıca çörekotu antibiyotik özellikli papatya, yüksek C vitamini içeren maydanoz veya antihistamik etkisi olan soğanın alerjiye iyi geldiği düşünülür.

Videolar


  • omur gedik teaser
    omur gedik teaser
  • FUNDA ARAR ACI KAHVE BURCUNUN KONUĞU
    FUNDA ARAR ACI KAHVE BURCUNUN KONUĞU

Burçlar

news-item-cover
Koç
21 Mart - 20 Nisan
Sevgili Koçlar, Saat 03:07 Ay-Neptün kavuşum etkisinde, duygular ılımlı ve kucaklayıcı şekilde akar. Sevgi ve şefkat olguları yüreğimizde özel bir yer tutar. Saat 08:14 Ay-Merkür görünümü, zihnimizin duygusal düşünmeye yatkın olduğunu işaret ediyor. İyi niyetliyiz. Sorunları çözmek yerine, kadere bırakmış gibiyiz. Ancak Akrep burcundaki Merkür, hesabını bil, çıkarlarını koru, o kadar iyi niyetli düşünmek sana zarar verebilir diyerek bizi hizaya getiriyor. Tabii ki çok mücadeleci değiliz. Fakat durumların da farkında olmamızda yarar var.

news-item-cover
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
Sevgili Boğalar Saat 03:07 Ay-Neptün kavuşumu, bizi ümitlendiriyor. Derinlemesine düşünmemizi sağlayan bu enerji altında gerek özel gerekse toplumda hayatta karşımıza çıkan problemlerin gerisindeki gerçeklere ulaşabiliriz. Saat 08:14 Ay-Merkür görünümü, her ne kadar hayali düşünmeye açık olsak da, çıkarlarımız söz konusu olduğunda tabii ki önlemci olmalıyız. Bize yoldaşlık eden, iyi niyetimizi kıymetini bilen kişilerle konuşmak, bağlantı kurmak hoşumuza gidecek. Aynı yolun yolcusu olma hali, bizi mutlu edecek. Buna göre dostlarımızı, özel hayatımızı dizayn edeceğiz.

news-item-cover
İkizler
21 Mayıs - 20 Haziran
Sevgili İkizler Saat 03:07 Ay-Neptün kavuşumu, hayatı güzel yönleriyle ele almamızı sağlıyor. Yaşamın anlamının, aldığımız her nefesin kıymetinin farkında oluruz. Huzuru içimizde hissederiz. Saat 08:14 Ay-Merkür görünümü, iş hayatının karmaşık ve soğuk yapısı hoşumuza gitmiyor. Sorumluluklar yoruyor, zorluyor. Ancak bir şeyleri düzenlemek için maddi-manevi güvenceye ihtiyacımız var. Kendimize acımak yerine, kolları sıvamalıyız.

news-item-cover
Yengeç
21 Haziran - 22 Temmuz
Sevgili Yengeçler Saat 03:07 Ay-Neptün kavuşumunun, güçlü desteği sayesinde güzel duygular kendiliğinden yüreğinize ulaşır. Sevgi-şefkat duyguları yükselen inancınızla birlikte sizi sarıp sarmalar. Saat 08:14 Ay-Merkür görünümü, zihnimiz ve gönlümüz aynı arzu ve istekle yol alıyor. Hem inançlıyız hem tutkuluyuz. Her şeyin iyileşeceğini, yoluna gireceğini, bizim istediğimiz şekilde gerçekleşeceğini hissediyoruz.

news-item-cover
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Sevgili Aslanlar Saat 03:07 Ay-Neptün kavuşumu, borçlarınızı ödeme ve parasal konulardaki sıkıntılarınıza bir an önce çözüm bulma anlamında pozitif düşünmenizi sağlar. Her meselenin derinliklerine sızabilir, psikolojik ve fiziksel anlamda kendinizi yenilenmiş hissedebilirsiniz. Saat 08:14 Ay-Merkür görünümü, iyi niyetimizi kullanan, bizim için parmağını bile kıpırdatmayan kişiler hakkında konuşacağız. Bunlar en yakınımızda duran kişiler. Onlardan beklentilerimiz var. Bunların karşılanmasını bekliyoruz.

news-item-cover
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Sevgili Başaklar Saat 03:07 Ay-Neptün kavuşumu, iyimserlik, bazen hüzün, sevdiklerimizle kucaklaşmak, ayrı olduğumuz kişileri hatırlamak, kaybettiklerimizi yüreğimizde hissetmek gibi duygular yoğun olabilir. Saat 08:14 Ay-Merkür görünümü, partnerimizin bize karşı sevgisi, ilgisi, iyi niyeti önemli. Tutkularımız yoğun. Ancak bir o kadar karşılıklı olmalı diyoruz. Ne kadar seviyorsak, aynı şekilde ilgi görmekten yanayız. Hesapçı değiliz ama her şeyin farkındayız.

news-item-cover
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Sevgili Teraziler Saat 03:07 Ay-Neptün kavuşumu, yaşam sevinci ve inancı yükselticidir. Hem maddi hem de manevi açıdan sizi destekleyici olabilir. Birlikte aynı hayatı paylaştığınız kişilerle aranızdaki güç birliğini yükselticidir. Saat 08:14 Ay-Merkür görünümü, iyi niyetli olmayan insanlardan, bedelini ağır ödediğimiz sözde iyiliklerden sıkıldık. Çünkü yaptıklarının sürekli karşılığını bekliyorlar. Biz de kendi çıkarlarımızı düşüneceğiz.

news-item-cover
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Sevgili Akrepler Saat 03:07 Ay-Neptün kavuşumu, sevgi, şefkat ve ılımlı duygular bize eşlik ediyor. Kurallar ve kısıtlamalardan uzaklaşma ihtiyacımız oldukça yoğun. Romantik paylaşımlar, güzel ve huzur verici sözlerle günü geçirmek istiyoruz. Çevremizdeki insanlarla, çocuklarımız, sevgilimizle, gönül gönüle kucaklaşmayı arzuluyoruz. Saat 08:14 Ay-Merkür görünümü, aşkta tutkulu ve güzel niyetli yaklaşımların işaretçisidir. Sevdiklerimize önem veririz, onların mutlu olmasını isteriz. Elimizden geleni yapmaya çalışırız. Güzel düşünürüz, güzellikler dileriz.

news-item-cover
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Sevgili Yaylar Saat 03:07 Ay-Neptün kavuşumu, pozitif bakış açısıdır. Aile üyelerinizle sevgi, şefkat hisleriyle örülü bir tarzda ilişki kurabiliriz. Ruhumuzu ve bedenimizi dinlendirmek ihtiyacımız bir hayli yoğunlaşacak. Saat 08:14 Ay-Merkür görünümü, iç dünyamızda hassasiyet yaratır. Sürekli iyilik yapıp, hak gözettiğimiz halde, bazı kişilerin sadece kendini düşünmesi bizi rahatsız eder, mesafe koyarız. Bugün sağlığımızla ilgileniriz. Kendimizi iyi ve güzel hissetmekten yanayız.

news-item-cover
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Sevgili Oğlaklar Saat 03:07 Ay-Neptün kavuşumu, güzel duyguların bizi sarıp sarmalamasını sağlıyor. Nefes aldığımız dünyanın ve yaşadığımız her günün ne kadar kıymetli olduğunu yüreğimizin içinde hissediyoruz. Saat 08:14 Ay-Merkür görünümü, çevremizle bağımız ılımlı tarzda gelişir. Bize her konuda destek verecek kişilerle olmak hoşumuza gider. Bu saatlerde hem tutkuluyuz hem keyifliyiz.

news-item-cover
Kova
21 Ocak - 18 Şubat
Sevgili Kovalar Saat 03:07 Ay-Neptün kavuşumu, çevrenizle bağınızı ılımlı hale getirir. Manevi zenginliğimiz yükseliyor. Birilerinin bize dışarıdan mutlu-mutsuz-hatalı-eksik-güzel-çirkin diye değerlendirmesini kafanıza takmayın. Siz kendinizi nasıl görüyorsunuz, bu önemli. Saat 08:14 Ay-Merkür görünümü, maddi çıkarlarımızı korumamızı sağlayan bu enerji, iyi niyetimizin sınırlarını çizmemizde yardımcıdır. Kimsenin bu sınırları aşmasını istemeyiz. Paramızı, işimizi önemseriz. Sezgilerimiz ve aklımız bize rehberlik eder.

news-item-cover
Balık
19 Şubat - 20 Mart
Sevgili Balıklar, Saat 03:07 Ay-Neptün kavuşum etkisinde ruhumuz huzur buluyor. Hayata ve sevdiklerimize karşı güzel duygular besliyoruz. Maneviyatımız yükseliyor. Sorunlarımızı unutmak, dinlenmek, sevdiklerimizle kucaklaşmak, mutlu olmak gayet kolaylaşıyor. Güzel bir söz, bir davranış, ılımlı bir yaklaşımın kıymeti öylesine büyük ki. Hemen karşılığını verebiliriz. Saat 08:14 Ay-Merkür görünümü, oldukça tutkulu ve arzulu şekilde hislerimizi çevremize belli ederiz. Hayatın güzelliklerini paylaşırız, farklı yollar gösteririz. Sevdiklerimize rehberlik ederiz. Çıkarları önemseyen bu dünyada yaşasak da, vicdani düşünmeyi biliriz.